Problemy ze stroną

Ostatnio mieliśmy pewne problemy ze stroną i detekcją wyładowań.

Mam nadzieję, że udało się już usunąć usterkę i wszystko będzie działać poprawnie.

Nasz detektor znów działa!

Z radością mogę poinformować, że po dość długiej przerwie, nasz detektor znów działa i dostarcza dane o wyładowaniach do sieci Blitzortung.org !

Wskrzeszenie detektora zawdzięczamy inż. Karolowi Karpowiczowi, który poświęcił swój czas i usuną usterki związane z działaniem wzmacniacza sygnału antenowego oraz pracą komputera przesyłającego dane.

Piorun kulisty w Wojsławicach?

Jak donosi Kurier Lubelski w Wojsławicach po uderzeniu pioruna uszkodzona została centrala telefoniczna i urządzenia elektryczne w domach niektórych mieszkańców.

Takie zniszczenia nie są niczym zaskakującym jeśli wyładowanie atmosferyczne trafi w niezabezpieczony lub nieodpowiednio zabezpieczony budynek. Może wówczas dojść do skoku napięcia w sieci elektrycznej lub w przewodach telefonicznych co skutkuje zniszczeniem urządzeń elektronicznych do niej podpiętych.

Relacje świadków, którzy opisują intensywny błysk a następnie huk potwierdzają, że przyczyną całego zajścia mogło być wyładowanie atmosferyczne.

Niestety we wskazanym czasie (noc z poniedziałku na wtorek 25-26 sierpień 2014) sieć detektorów Blitsortung.org nie zarejestrowała żadnego wyładowania w tym rejonie. Jest to dość zaskakujące, bo silniejsze wyładowania są rejestrowane z niemal 100% skutecznością.

W ostatnim czasie zarejestrowano w tym rejonie (około 1 km na południe od Wojsławic) jedynie dwa wyładowania po południu dnia 19 sierpnia i 24 sierpnia nad ranem, ale już większej odległości (około 10 km).

 

Piorun kulisty?

Interesujące jest, że niektórzy mieszkańcy relacjonują, że doszło do eksplozji bomby na spadochronie. Wątpię w taki przebieg wydarzeń, ale może to wskazywać na fakt, że bezpośrednio po wyładowaniu pojawiła się na niebie świecąca, opadająca z niewielką prędkością kula, która mogła być piorunem kulistym.

Kilka faktów o piorunach kulistych

W tym roku ukazała się po raz pierwszy publikacja naukowa opisująca obserwację takiego wyładowania w Chinach, które nastąpiło podczas burzy w 2012 roku [1]. Udało się wówczas zarejestrować film, na którym widoczny jest piorun kulisty. Ma on kształt kuli o średnicy 1,1 m. Świecił on intensywnym białym światłem o fioletowym odcieniu i poruszał się poziomo z prędkością około 30 km/h. Wyładowanie trwało zaledwie nieco ponad 1,5 sekundy.

Piorun kulisty zarejestrowany w Chinach  – oznaczony BL [1].

Według mojej wiedzy jest to jedyna naukowo potwierdzona obserwacja piorunu kulistego, chociaż istnieje wiele doniesień naocznych światków. Zwykle opisują oni piorun kulisty jako świecącą kulę o barwie, białej, żółtej, czerwonej, fioletowej lub zielonej, o średnicy od 1 cm do 1 m.

Piorun kulisty może powstać podczas burzy po wyładowaniu typu chmura-ziemia. Na podstawie analizy widmowej ustalono, że piorun taki, to w rzeczywistości kula rozgrzanego powietrza złożona przede wszystkim ze świecących jonów azotu i tlenu, wymieszanym z minerałami wchodzącymi w skład gleby, takimi jak krzem, żelazo czy wapń [1]. Mają one wysoką temperaturę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza, czyli więcej niż powierzchnia Słońca. Są jednak około dwukrotnie „chłodniejsze” od typowego wyładowania typu chmura-ziemia.

[1] J. Cen, P. Yuan, S. Xue. Phys. Rev. Lett. 112, 035001, (2014).

 

 

 

 

Statystyki odwiedzin

 

stat1

 

Statystyki odwiedzin naszej strony idą sukcesywnie w górę, zwłaszcza w burzowe dni.

W tym miesiącu (maj):

 • 32 947 – wizyt,
 • 1 754 059 – tyle razy wczytano naszą stronę w przeglądarkach internetowych,
 •  9 minut i 30 sekundy – średni czas wizyty na stronie.

Dziękujemy!

Piszą i mówią o nas!

W ciągu kilku ostatnich dni przez sieć przetoczyła się fala informacji na temat naszego detektora.

Cieszymy się bardzo z rozgłosu, którego nabrał ten projekt, a także nasza Uczelnia. Mamy nadzieję, że nasza witryna pomoże wielu Polakom uniknąć niebezpieczeństw związanych z burzami i zainteresuje wszystkich tą tematyką.

 Niestety w wir informacji dostało się wiele nieścisłości, które chciałbym pokrótce wyjaśnić.

 1. Nie jesteśmy wynalazcami detektora wyładowań atmosferycznych.  Jego budowa opiera się na konstrukcji znanej od dawna, oczywiście nieco zmodyfikowanej. Stare radioodbiorniki były takimi „detektorami”, można było usłyszeć trzaski związane z wyładowaniami atmosferycznymi na długo przed burzą. Obecna konstrukcja została wykonana na podstawie ogólnodostępnych informacji, które można znaleźć na stronie blitzortung.org. 
 2. Nasz detektor wykrywa wyładowania atmosferyczne, ale nie jest wstanie sam ich zlokalizować. Do tego celu potrzeba przynajmniej kilku detektorów. Nasz jest po prostu jednym z nich. Dzięki temu, że przesyłamy informacje do całej sieci otrzymujemy też dane z innych detektorów – tak działa sieć blitzortung.org. Możemy określić jedynie dokładny czas, w którym dotarł do nas sygnał oraz orientacyjnie (dzięki dwóm wzajemnie prostopadłym antenom), z której nadleciał strony.
 3. Strona internetowa zawiera informacje dostępne z całej sieci detektorów, a nie tylko z naszego. Nasz detektor przyczynia się jedynie do poprawy dokładności lokalizacji wyładowań na terytorium Europy Wschodniej.
 4. Informacje z naszego detektora nie trafiają bezpośrednio na tę stronę (burza.umcs.lublin.pl), ale za pośrednictwem połączenia internetowego są wysyłane na serwer Blitzortung.org. Tam obliczane są lokalizacje wyładowań na podstawie informacji nadesłanych z kilkuset detektorów rozsianych po całej Europie, a następnie, otrzymujemy niejako w zamian za pracę naszego detektora, dane dotyczące już bezpośrednio lokalizacji wyładowań, które prezentujemy na naszej stronie.
 5. Taki detektor może stworzyć każdy, wystarczy zakupić potrzebne elementy oraz złożyć wszystko zgodnie z dokumentacją dostępną tutaj.
 6. Chcielibyśmy, żeby rozgłos, który ostatnio zyskaliśmy przyczynił się do rozwoju całej sieci. Nasza strona (a także cały projekt Blitzortung.org) ma charakter niekomercyjny którego celem jest jedynie udostępnienie informacji o wyładowaniach tak aby była ona dostępna dla jak największej grupy osób.
 7. Warto wspomnieć, że w Polsce poza siecią Blitzortung.org (która obejmuje swoim zasięgiem już prawie cały świat) działa też sieć detektorów PERUN stworzona przez IMGW oraz sieć Simensa z danymi dostępnymi na stronie blids.de

Działamy w sieci Blitzortung.org

Blitzortung_Logo_klein_2014

Zobacz mapki burzowe

 

Akutalizacja strony

Przez ostatni tydzień mieliśmy pewne problemy techniczne ze stroną internetową i dane dotyczące wyładowań mogły być nieaktualne.

Dziś zostało zaktualizowane oprogramowanie zainstalowane na naszej stronie i teraz wszystko powinno już działać poprawnie.

Wraz z aktualizacją spolszczono zupełnie dział ze statystykami dotyczącymi naszego detektora.

Nowe mapy na naszej stronie

Mapy burzowe zawarte na naszej stronie zostały poszerzone o cztery nowe obszary:

 • Kujawsko-pom. – obejmujące swoim obszarem teren województwa kujawsko-pomorskiego,
 • BZG – obejmująca okolice portu lotniczego w Bydgoszczy,
 • Pomorze – ta mapa prezentuje obszar Polski północno-zachodniej wraz z wybrzeżem, aż po Łódź na krawędzi południowo-wschodniej,
 • Europa – poglądowa mapa prezentująca obszar całej Europy.

Na pierwszych trzech mapach widoczny jest dodatkowo punkt ARP oznaczający port lotniczy w Bydgoszczy. Punkt ten, a także okręgi wokół niego, zostały oznaczone na prośbę pracowników lotniska, aby umożliwić kontrolę wyładowań w pobliżu pasa startowego.

Interpretacja map

W dziale „Opis detektora” Zamieszczona została, krótka instrukcja dotycząca interpretacji map wyładowaniami atmosferycznymi. Mam nadzieję, że ułatwi ona korzystanie ze strony.

Niebawem na stronie zamieszczę dodatkowe wskazówki pozwalające przewidywać gdzie istnieje duże zagrożenie burzowe w oparciu o aktualne dane dotyczące wyładowań atmosferycznych.

Mobilna wersja strony

Jedziesz w góry? Planujesz weekend na świeżym powietrzu? Nie daj się zaskoczyć burzy!

Zapisz koniecznie w telefonie link do mobilnej wersji naszej strony. Będziesz mógł w każdej chwili sprawdzić czy w pobliżu miejsca w którym jesteś nie formułuje się burza.

Czytaj więcej…

Strona wystartowała!

Dziś została uruchomiona nowa strona prezentująca lokalizację wyładowań atmosferycznych. Mam nadzieję, że jest ona wystarczająco przejrzysta i praktyczna.

Uwaga!

Strona jest jeszcze ciągle w trakcie budowy, więc w najbliższym czasie mogą wystąpić z nią różne problemy, za które z góry przepraszamy.